Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 37 чоловік

Психологічна служба

Дата: 11 січня 2018 о 15:42, Оновлено 20 листопада 2023 о 14:16

Практичний психолог

Лісовська Тетяна Леонідівна

Посада практичного психолога з'явилась у загальноосвітніх школах приблизно десять років потому, але зараз це вже звичайне явище. У деяких школах створені психологічні служби, де працюють кілька психологів.

Метою роботи є покращення навчального процесу, не тільки в цілому з метою оптимізації навчального процесу, а й з урахуванням конкретних труднощів, що виникають у процесі навчання, взаємин у тріаді "учень-батьки-учитель". Проводяться індивідуальні та групові заняття зі школярами (підвищення мотивації до навчальної діяльності, налагодження міжособистісних відносин тощо).

Важливо, щоб кожній дитині було комфортно у школі, щоб вона хотіла до неї ходити та не відчувала себе самотньою й нещасливою. Важливо, щоби батьки та вчителі побачили її реальні проблеми, захотіли їй допомогти і, головне, зрозуміли, як це зробити. Необхідно, щоб дитина, батьки та вчителі не були "ізольовані" один від одного, щоб між ними не було протистояння. Над проблемами, які виникають між ними, вони мусять працювати спільно, тому що тільки в цьому випадку можливе оптимальне рішення. Головна задача шкільного психолога полягає не в тому, щоб вирішити за них проблему, що виникла, а в тому, щоб об'єднати їх зусилля для її рішення. В останні кілька років адміністрація шкіл розуміє необхідність участі психолога у шкільному процесі. Усе ясніше вимальовуються конкретні задачі, рішення яких очікують від шкільного психолога. У функції шкільного психолога входять:

  • психологічна діагностика; корекційна робота;
  • консультування батьків і вчителів;
  • психологічна освіта;
  • участь у педрадах і батьківських зборах;
  • участь у наборі першокласників;
  • психологічна профілактика.

Задачі психологічної служби

  • Визначення напрямів та необхідних умов індивідуального розвитку суб’єктів навчально – виховного процесу і всього закладу вцілому;
  • Робота над реалізацією принципів гуманістичного навчання, особистісно- орієнтованої освіти, допомога учням в адаптації під час переходу з однієї вікової групи в іншу;
  • Забезпечення адекватного рівня психологічної компетентності всіх учасників освітнього процесу;
  • Проведення лекцій та виховних годин для учнів, тренінгових, ігрових занять, виступів на батьківських зборах, організація роботи постійнодіючого консультпункту для батьків;
  • З метою покращення роботи з девіантними підлітками працювати з вчителями з вивчення цієї проблеми, організувати індивідуальну роботу з учнями “групи ризику”;
  • Формування у підлітків потреби в здоровому способі життя, робота шкільного клубу “Підліток”;
  • Проведення профорієнтаційної роботи серед учнів і батьків 9 – 11 класів;
  • Проведення роботи з обдарованими учнями та їх батьками;
  • Засобами самоосвіти підвищувати свій професійний рівень, приймати активну участь у роботи міського методичного об’єднання, семінарах практикумах для вчителів.

Принципи діяльності психологічної служби:

  • Принцип науковості – здійснення діяльності на основі досягнень сучасної психології з використанням валідних діагностичних методик, що пройшли апробацію на території України та містять вікові тестові норми;
  • Принцип гуманізації навчально – виховного процесу – пріоритету інтересів особистості дитини;
  • Принцип розвивального характеру діяльності;
  • Принцип сенситивності – урахування вікової періодизації в розвитку певних видів психічної діяльності - Принцип індивідуального підходу – урахування індивідуальних темпів та напрямів розвитку особистості дитини;
  • Принцип системності – розгляд явищ у системі навчально – виховного процесу та сукупності взаємодії суб’єктів педагогічного процесу;

Висновки:

Завдяки роботі психолога в школі створено:

  • сприятливий психологічний клімат, де комфортно себе відчувають всі учасники виховного процесу;
  • створені умови для всебічного особистісного розвитку дітей, їхнього повноцінного психічного здоров’я.

Психолог сприяє:

  • пошуку, відбору і розвитку обдарованих дітей;
  • свідомому вибору молоддю професії, з урахуванням ціннісних орієнтацій, здібностей, життєвих планів і можливостей учнів;
  • успішному навчанню учнів різних вікових категорій, з урахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини і - можливих труднощів в адаптації під час переходу з однієї вікової категорії в іншу.

Психолог захищає дітей від будь-яких форм фізичного, психічного та морального насильства, пропагує здоровий спосіб життя.

Робота психолога спрямована на формування психологічної культури учнів, педагогів, батьків.

Річний план роботи практичного психолога ліцею

Вступ

Психологічний супровід даного  навчального закладу здійснюється завдяки діяльності практичного психолога (навантаження в розмірі 0,5 ставки).

Діяльність практичного психолога ґрунтується натаких нормативних документах:

      - Етичний  кодекс психолога,

      - Положення  про психологічну службу системи освіти України

      - Конвенція  ООН про права дитини,

       - Закон  України про освіту.

І. Аналітична частина

За період 2023-2024н.р.  у ліцею здійснювався психологічний супровід освіти:

  • Психологічний супровід процесу адаптації учнів першого класу до навчання.Протягом вересня-листопада проводилося вивчення рівня готовності до навчання  -  де низький рівень готовності до навчання виявили у 1% учнів, середній рівень отримали 48 % учнів, вище середнього 46% ,високий рівень готовності до навчання в школі  – 5% першокласників.Протягом року проводиться спостереження за адаптаційним процесом першокласників . Налагоджена активна співпраця з класоводом. Проводяться бесіди, консультування.
  • Вивчався психічний стан учнів 2 класу в ході навчальної діяльності. За результатами обстеження  можна зробити висновок, що всі учні мають гарний настрій, переважають позитивні емоції, відсутні негативні асоціації та ознаки деструктивної поведінки. (Кольорово-малюнковий тест діагностики психічного стану молодших школярів).

  Результати дослідження обговорено з вчителем та вихователем гпд.

З учнями 3-х та 4-го класів проводилось розвивальне заняття «Ми всі разом дружній клас».                               Бесіди на тему: «Правила поведінки учнів», «Здоровий спосіб життя», «Поведінка під час повітряної тривоги»

  • .Протягом вересня проводилося вивчення рівня тривожності та рівня адаптації до навчання в школі учнів 5х класів.  Інтерпретуючи продукти творчості школярів, було визначено, що в учнів даних класів відсутні негативні асоціації та ознаки дезадаптації пов’язані з переходом в 5-й клас.

Протягом року проводилися бесіди та консультації з учнями, батьками та класним керівником (за запитом).

  • Досліджувались акцентуації характеру учнів середніх класів (Методика «Дослідження акцентуації характеру» Леонгарда-Шмішека).  Були надані рекомендації класним керівникам по формуванню в учнів стійкої моральної позиції, проводились години психолога.
  • З учнями 9-11 класів проводилося анонімне анкетування з метою виявлення рівня знань з проблеми ВІЛ, СНІДу, визначення можливих ризиків. 42% опитаних виявили високий рівень знань з даної проблеми; 48% - середній рівень; 10% - низький рівень. Групи ризику не виявлено.
  • В класах проводилися профорієнтаційні дослідження. Згідно проведених методик (“Визначення типу майбутньої професії ”, визначення інтересів та схильностей), метою яких було визначення типу професії, який найбільше властивий кожному з учнів, були отримані такі результати:64% - не визначені, не був виявлений домінуючий тип професії, або професії кардинально відрізняються (в порівнянні з двома проведеними методиками). Тобто  діти не визначились з вибором, не мають стійкого інтересу до будь-якої професії та спеціальності;36% - цілком визначились у виборі, типи професій повністю співпали за двома методиками. Можна говорити, про професійне самовизначення.
  • У вересні з учнями 10 класів проводилося дослідження рівня адаптації. Ознак дезадаптації не виявлено, однак деякі учні відчувають почуття втоми в закладі, нудьгу а також почуття тривоги за майбутнє. Виявлені негативні тенденції не досягають критичних показників.
  • З метою попередження жорстокості серед молоді, профілактики злочинів та правопорушень в учнівському середовищі з вересня по жовтень  було  проведено ряд інформаційно-профілактичних заходів для учнів ліцею на тему «STOP БУЛІНГ». В рамках заходу надано інформаційне повідомлення учням щодо даного питання.

ІІ. Цілепокладаюча частина

Провідний напрям роботи: вивчення професійних намірів школярів.

Основні завдання, над якими працює практичний психолог:

Збереження  та розвиток психічного здоров’я школярів  в умовах воєнного стану.
Сприяння повноцінному розвитку особистості учнів на кожному віковому етапі.
Створення умов для формування у них мотивації до самовиховання і саморозвитку.
Труднощі у між особистісних стосунках,  розв’язання  конфліктів.
Організація превентивного виховання. Профілактики  злочинності та різних шкідливих звичок серед підлітків.
Надання психолого-педагогічної допомоги дітям, які перебувають у кризовій ситуації.
Продовження психодіагностики готовності дітей у період їх переходу з однієї вікової групи до іншої.
Формування психологічної культури педагогів з питань психології, її практичного використання в організації навчально-виховного процесу.


Цільова частина

Основні цілі  і задачі:

Вивчення рівня готовності учнів 1 класу до навчання та адаптації

Адаптація учнів до умов життя та безпека їх під час тривоги.
Вивчення рівня розумових здібностей учнів 4 класів.

Основні цілі і задачі:

1. Дослідження рівня адаптації учнів 5-х класівдо навчання  в ліцею. Профілактика дезадаптації.

2. Формування навичок конструктивного спілкування.

3. Вивчення рівня пізнавальної активності учнів.

Основні цілі і задачі:

1. Формування компетентності саморозвитку учнів.

2. Розвиток особистості  на індивідуальності, виявлення готовності брати участь у дорослому житті.

3. Надання допомоги школярам у професійному самовизначенні.

4. Формування толерантних стосунків з учнями і вчителям

Задачі:

- вивчення мотивації навчання та адаптації школярів;

- вивчення інтересів та схильностей;

- вивчення рівня розумового та психічного розвитку;

- виявлення обдарованих дітей,знервованих та тривожних школярів, учнів, схильних до агресивності.

Методи: анкетування, тестування, бесіда, спостереження.

ІІІ. Змістова частина

№ з\п

Напрями діяльностіз учасниками освітнього процесу  закладу освіти

Термін проведення

Де і з ким проводиться

1.

Діагностика

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

Адаптація учнів 1-го класу до навчання у школі.

Підготовка та проведення діагностичного мінімуму з учнями 1-го класу.

Спостереження за учнями 1-го класу.

Адаптація учнів 5-х класів до навчання

Готовність до ЗНО

Проведення діагностичного мінімуму з учнями 5-го класу. Соціометрія.

Спостереження за учнями 5-го класу під час уроків та в позаурочний час; виявлення труднощів проходження адаптації.

Проведення діагностичного мінімуму з учнями 10-х класів.

Експертне опитування педагогів, які працюють у 10 класі.

Соціометричні дослідження у класах з метою профілактики конфліктів.

Дослідження, спрямовані на виявлення дітей «групи ризику», обдарованих дітей, та особливості їх розвитку.

Вивчення дітей, які мають ознаки дезадаптації.

Вивчення профнамірів старшокласників.

Діагностика учнів, схильних до правопорушень.

Дослідження педагогів і батьків з метою їх самопізнання та самовдосконалення.

Діагностика учнів 4-х кл. (Отіс-Леннон «Тест загальних розумових здібностей»)

Проведення експертного опитування педагогів, які працюють в 4-х кл.

Спостереження за учнями

Дослідження інтересів і схильностей учнів з метою профорієнтації.

Психологічний супровід обдарованих дітей:індивідуальна та групова психодіагностика „кандидатів” в обдаровані.

Діагностика  на запит.

Дослідження, спрямовані на вивчення громадської думки з актуальних питань шкільного життя.

Година психолога.

Вересень- жовтень

1-4 тижд. вересня

Вересня - жовтень

Вересень- жовтень

Вересень- травень

1-2тижд. жовтня

1-2тижд. жовтня

2тижд. листопада

1-3тижд. листопада

3тижд. листопада

Протягом року

Січень -  лютий

Січень – лютий

Березень – квітень

Грудень

Протягом року

Квітень

Квітень

Протягом року

Квітень

2 тижд. травня

Грудень

Протягом року

Протягом року

1раз на місяць

Уч. 1 кл.

Учні 1кл.

Учні 1кл.

Учні 5-х кл.

Учні 11-х кл.

Учні 5-х кл..

Учні 5-хкл.

Учні 10-х кл.

Учні 10-х кл.

Вчителі

Учні школи

Учні школи

Учні школи

Учні 9,11кл.

Учні школи

Вчителі, батьки

Учні 4-хкл.

Вчителі

Учні школи

Учні школи

Учні, вчителі

Вчителі,учні,

Батьки

Учні 1-11кл.

2.

Профілактика 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Психологічна допомога в адаптації дітей, молодшого шкільного віку та нових  учнів до умов школи. Вироблення рекомендацій для батьків і вчителів — як допомагати дітям легше призвичаїтись до умов школи.

 Забезпечення сприятливого, доброго психологічного мікроклімату в класах — у спілкуванні дітей між собою та з дорослими у воєнний час.

Перегляд відео « Як себе вести під час повітряної тривого»

Елементи гри « Як ти..»

( для подолання внутрішніх тривог у період війни)

Профілактичні заняття «Уникнення конфліктності»

Тренінг «Життя-найвища цінність». Заняття для профілактики суїцидальної поведінки

Тренінгові заняття по профілактиці здорового способу життя.

Проведення ділових ігор та тренінгів для педпрацівників та батьків

Протягом року

Протягом року

Протягом року

Листопад, березень

Грудень, лютий

Протягом року

Протягом року

Учні 1-4 класів, новоприбулі учні

Учні, вчителі

Учні школи

Учні 7-9 кл.

Учні 6-8кл.

Учні 6-10кл.

Вчителі, батьки

3.

Корекція

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Індивідуальні та групові корекційні заняття з першокласниками, які мають ознаки дезадаптації «Розпочинаємо навчання з радістю»

Формування груп учнів 5-ків для проведення занять з метою формування в них навичок спілкування.

Розвиваюче заняття для учнів 5-го класу на етапі адаптації.

Тренінгові заняття для старшокласників: «Готовність до ЗНО та ДПА»

Психолого-корекційні тренінги, які спрямовані на корекцію тривожності, агресивності.

Індивідуальна психолого-корекційна робота за результатами психодіагностики.

Корекція конфліктів.

Година психолога.

Жовтень

Листопад

Листопад

Квітень

Протягом року

Протягом року

Протягом року

Учні 1 класу

Учні 5-х кл.

Учні 5-х кл.

Учні 9,11 класів

Учні 5-11 кл.

Учні 1-11 кл.

Учні, вчителі, батьки

Учні 1-11 кл.

4.

Навчальна діяльність

4.1.

5.

Консультування

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

Проведення групових та індивідуальних консультацій батьків першокласників.

Індивідуальна консультація з педагогами 1-го класу по результатам спостереження за учнями та організація психолого-педагогічної підтримки на етапі адаптації до школи.

Індивідуальні та групові консультації батьків 5-ків, та педагогів, які працюють у 5-х кл.

Проведення групових та індивідуальних консультацій з учнями 10-х кл.

Консультації з батьками

Проведення психолого-педагогічних консиліумів вчителів, які працюють у 5-х кл., 10-х кл.

Консультації вчителів стосовно їх взаємодії з важковиховуваними дітьми, та за результатами проведених діагностик.

Консультування батьків, учнів, вчителів з питань профільного навчання.

Консультації батьків про вікові особливості дітей та шляхи їх психологічної підтримки.

Консультації вчителів і батьків дітей Ю, у яких виявлено труднощі у навчально-виховному процесі в період воєнного стану

Консультації педагогів, адміністрації школи з питань практичної психології.

Проведення консультацій на запит учнів, вчителів, батьків та за результатами проведених діагностик, з особистих питань.

Година психолога.

Вересень

4тижд. вересня

Жовтень

Листопад

Листопад

Жовтень - листопад

4тижд.листоп.

Протягом року

Протягом року

Квітень

Протягом року

Протягом року

Протягом  року

1 раз на місяць

Батьки 1-ків

Вчителі 1-го класу

Батьки,

вчителі

Учні 10-х кл.

Батьки

Вчителі

Вчителі

Батьки

Вчителі

Батьки

Вчителі, батьки

Вчителі

Учні, вчителі, батьки

Учні 1-11 класів

6.

Просвіта

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14

Виступ на батьківських зборах у першому класі: «Практична допомога з боку батьків учням 1-го класу під час адаптаційного періоду».

Анкетування батьків першокласників з метою виявлення особливостей та характеру протікання процесу первинної адаптації дітей у школі.

Семінари для вчителів:

«Творчий потенціал і творчі якості педагога»;

Тренінг особистісного росту

.Виступ на батьківських зборах у 5-х класах: «Психологічний розвиток дітей 10-11років та проходження адаптаційного періоду у школі ІІ ступеня».

Психологічний коментар до вивчення адаптації учнів 10-х кл.

Проведення бесід з пропаганди здорового способу життя та з питань протидії торгівлі дітьми.

Робота в рамках декади правових знань.

Виступи перед старшокласниками з питань профорієнтації:

«Моя професія – моє майбутнє»

«Навчання у період війни»

Профінформаційна робота  з учнями старших класів.

Виступи на педрадах.

Участь у роботі методоб'єднань.

Година психолога.

4 тижд. жовтня

Жовтень

Листопад

                                           4тижд. квітня

4тижд. жовтня

                       Листопад

Протягом року

Жовтень

Протягом року

Січень

Протягом року

Протягом року

Протягом року

1 раз намісяць

Батьки

Батьки

Вчителі

                                     Вчителі

Батьки

Вчителі

Учні школи

Учні школи

Учні 9-11кл.

Учні 5-9 кл.

Учні 9-11кл.

Вчителі

Уч. 1-11класів

7.

Інше

7.1.

Психологічний супровід учнів з особливими освітніми потребами.

- ознайомлення з особовими справами учнів з особливими освітніми потребами, історією та особливостями протікання захворювання; з висновками і рекомендаціями психолого-медико-педагогічних консультацій;

- проведення бесід з учнями та їх батьками

- спостереження за поведінкою учнів з особливими освітніми потребамина уроках, стилем їхніх взаємин з учителем

- вивчення індивідуальних особливостей та психічного розвитку учнів особливими освітніми потребами;

- наданнярекомендацій педагогам щодо врахування особливостей навчально-пізнавальної діяльності дитини при визначенні форм і методів роботи з нею;

-проведення психокорекційної роботи з учнями з особливими освітніми потребами;

-консультативно-методичної допомоги педагогам у роботі з учнями з особливими освітніми потребами

Вересень

Вересень

Протягом року

                                   Вересень- жовтень

Вересень- жовтень

Протягом року

Протягом року

Практ. Психолог

7.2

 

1.

2.

3.

           4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

Організаційно-методична робота

Планування роботи на рік, місяць.

Поновлення каталогів діагностичного інструментарію, корекційно- розвивальних програм.

Методична підготовка психолого-педагогічних консиліумів.

Участь у нарадах, радах школи, засіданнях методичних об'єднань вчителів, учнівських комітетів з питань навчально-виховного характеру.

Обробки даних діагностичних мінімумів.

Підтримування зв’язків з іншими організаціями та установами, які займаються проблемами практичної психології, комісіями у справах неповнолітніх.

Участь у наукових конференціях, семінарах та інших формах роботи.

Обмін досвідом роботи з практичними психологами  інших навчальних закладів.

Самоосвітня діяльність. Опрацювання фахових журналів.

Складання статистичних звітів.

Відвідування виховних заходів, класних виховних годин.

До 10числа щомісяця

Протягом року

                                                 За результатами діагностики

Протягом року

                                         Протягом року

                                                     Протягом року

                            Протягом року

                                              Протягом року

                                           Протягом року

                                                              2 рази на рік

Протягом року

Практичний психолог

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.